Rozhovor o zabíjaní

Keď zabiješ človeka, je to vražda. Je to zlé. Nesprávne. A čo eutanázia? Čo, keď človek chce odísť, ale prístroje mu bránia? Ale lekári mu bránia? Vlastne ho znásilňujú. Čo je správnejšie, zabiť alebo znásilniť?

Sú ľudia, čo nejedia mäso, pretože sa nechcú podieľať na zabíjaní. Dokonca sú takí, čo si kúpia topánky z umelej kože vyrobenej z ropy, len aby nemuselo byť z kože stiahnuté nejaké zvieratko. Čo nesie viac smrti? Ťažobný, ropný a chemický priemysel? Alebo jedno zabité zviera? Navyše, zviera nemuselo byť pre kožu zabité – mohlo uhynúť z rôznych dôvodov.

Mám pocit, že sa veľa ľudí stráca. Súc v mestách a odrezaní od prírody – už nechápu, že smrť je prirodzená. Už nechápu, že smrť je súčasťou kolobehu života. Naši predkovia to vedeli. Na Vianoce smrť dokonca stále nevedomky oslavujeme. Zomiera Dedo Mráz, zomiera starý rok – a rodí sa nový. Rodí sa bábätko boh, nové Slnko, Ježiško.

Smrť je prirodzená. A rovnako prirodzené je pred smrťou utekať a aj smrť prijať.

Čo robí rozdiel medzi vraždou a prirodzeným zabitím?

Možnosť úniku a úcta.

U ľudí je príkladom prirodzeného lovu sokoliarstvo. Chováš sokola a cvičíš ho, aby zaútočil na väčšiu korisť, ako sám dokáže zvládnuť. Keď ju potom zrazí a podrží pri zemi pár minúť – ty rýchlo pribehneš a ulovené zvieratko zabiješ. Oproti lovu puškou je tam jeden veľmi podstatný rozdiel: zviera má možnosť uniknúť. Šanca kačky sokolovi ujsť je väčšia ako šanca, že ju sokol chytí. Záleží to na tom, aká silná kačka je. V prírode dravce plnia dôležitú úlohu, tým že lovia, tým že zabíjajú. Vlastne udržujú život. Udržujú zdravie. Ulovia vždy len oslabeného jedinca. Ulovia toho vtáka z kŕdľa, ktorý zaostane. Zabraňujú tak šíreniu chorôb. Napríklad vlci zabraňujú šíreniu moru ošípaných – a tým, že preháňajú srnky z miesta na miesto, umožňujú vzniku lesa. Keď v americkom Yellowstone vlkov ľudia vystrieľali, zbadali, že vysoká zver stojí na jednom mieste, kým všetko nespasie – a najradšej má mladé stromčeky. Les mizne. Les potrebuje vlka. Tak si ich Američania museli vrtuľníkmi znova prácne nanosiť odniekiaľ zo severu. Vlk nesie smrť a nesie život. Les je životom. Les umožňuje život na Zemi. Áno, máme aj stepy a lúky – v porovnaní s lesom tvoria tieto ale oveľa menej kyslíka, menej chránia pôdu a sú domovom oveľa menej zvierat. Prirodzený viacpodlažný les je niečo rádovo iné.

U nás sa poľovníci s flintami snažia vlkov nahradzovať. Skupina podnapitých pánov však vlka nenahradí – títo neplnia úlohu prirodzeného výberu a tlaku smerom k rovnováhe – práve naopak. Strieľajú často čo im príde. Napríklad aj vlkov. Korisť nemá šancu. Môže byť zdravá aj silná. Bude mŕtva lebo poľovník je “pánom tvorstva”. Slepým pánom. Prirodzené lesy už na Slovensku skoro nemáme. Poľovníci totiž cez svoju obmedzenú malú škáru vidia ako ideál taký les, kde sú len dva živočíšne druhy: smreky a srnčia. Ostatné zvieratká a rastliny sú škodná, pretože z nich nemajú priamy osoh. Treba ich zabiť. Čo týmto ľuďom chýba? Úcta k životu. Úcta k živej bytosti. A tiež uvedomenie. Neuvedomujú si, že umelý les, umelá plantáž na smreky, vlastne nie je lesom. Mimo toho, že je nestály a každú chvíľu ho položí fujavica alebo lykožrút, ani neplní svoju prirodzenú úlohu. Je to mŕtvy les.

Po kalamite sa les dokáže sám obnoviť. Pomedzi pováľané stromy začnú rásť kríky a jarabiny, čo je prvá doba vo vývoji prirodzeného lesa. Potom nastúpia osiky, brezy, neskôr buky, duby. Ešte neskôr možno tisy. Vyrastá les rovnovážny, silný v svojej rozmanitosti. Les, ktorý prekypuje životom, ktorý je domovom nespočet druhov zvierat a rastlín, z ktorých každý má nejakú úlohu. Vzájomne sa dopĺňajú a v kruhu vzájomne spolupracujú. Takýto les v minulosti poskytoval človeku všetko, čo potreboval. Žiaľ, dnes sme už poväčšine príliš málo vedomí, aby sme takýto les umožnili. Prečo?

Dôvod, prečo sme lesy začali ničiť, bol práve úbytok prirodzenej smrti u nás ľudí. Získali sme slobodu – ale aj zodpovednosť. Už nie sú okolo nás šelmy, ktoré by nás udržovali silných a zdravých. Začali sme chorľavieť. Nie len telesne, ale hlavne myšlienkovo. Ochoreli sme myšlienkovými vírusmi a stratili sme pochopenie, vedomie. Keď chytíš chrípku, vlastne nejaké malé zvieratko využilo tvoje oslabenie, tvoju nerovnováhu – a začalo ťa zneužívať na svoje šírenie. Ochorieš a všade kašleš tieto malé zvieratká. Rovnako je to s myšlienkovými vírusmi. Keď ťa nakazia, zrazu si slabý, nemocný – a tieto nebezpečné myšlienky všade okolo seba šíriš. Šíriš klamstvá. Klamstvá ťa totiž potrebujú znásilňovať, aby sa šírili. Pravda sa šíri sama prostredníctvom vedomia. A je pre nás prospešná, na rozdiel od klamstva, ktoré nás oslabuje. Klamstvo nás robí nemocnými.

Vlastne naša celá les ničiaca civilizácia je postavená na klamstvách. Na skrytých klamstvách a polopravdách. Aké sú tieto klamstvá?

 • Klamstvom je, že sme páni tvorstva, že sme nadradení. Nie – všetky bytosti sú si rovné.
 • Klamstvom je, že treba trestať chyby. Nie – práve chybami sa učíme a stávame vedomejšími ľuďmi.
 • Klamstvom je, že sme vo svojej podstate zlí. To nie je pravda – vo svojej podstate sme dobrí, aj keď sem-tam spravíme chybu. Zlými nás robia klamstvá, keď im uveríme.
 • Klamstvom je rozdelenie na prírodné a umelé. V skutočnosti sme všetci súčasťou prírody, aj keď si to už neuvedomujeme.
 • Klamstvom je delenie na dobro a zlo. Delenie na škodu a úžitok.
 • Klamstvom je, že jedine hmotná úroveň sveta je skutočná. Klamstvom je, že hmotná úroveň sveta je mája, ilúzia. V skutočnosti má svet veľa úrovní, z toho tri základné: duševnú (myšlienky), hmotnú (telo) a duchovnú (duša). Všetky sú si navzájom rovnocenné a zdravý človek si uvedomuje všetky tri, žiadnu nepopiera.
 • Klamstvom je hierarchia. V skutočnosti žijeme v heterarchii. V kruhu, kde všetko súvisí so všetkým. Hierarchia je obmedzujúci model, ktorý zanedbáva väčšinu vzťahov. My sa tak strácame v nevedomosti.
 • Klamstvom je, že múdrosť je v inteligencii, v myslení. V skutočnosti tkvie múdrosť v spojení myslenia s cítením, ducha s dušou – múdrosť je v porozumení vzťahom.
 • Klamstvom je priamočiarosť. V skutočnosti sa všetko hýbe v kolobehoch. Všetko sa hýbe na vlnách, kde sínusoida je kolobehom. Čo dávaš sa ti vracia.
 • Klamstvom je, že smrť je zlá či neprirodzená. To nie je pravda. Smrť je súčasťou kolobehu a klamstvo priamočiarosti si s ňou nevie poradiť.
 • Klamstvom je, že vojna prinesie mier. Že ohňom uhasíš oheň. Nie – oheň uhasíš vodou alebo zemou. Prijatím a pokojom. Smerovaním k rovnováhe. Mierou.
 • Klamstvom je, že zapísané umelé zákony sú správne a treba ich dodržiavať. Je to inak. Ak cítiš, že zákon nie je správny – máš ľudskú povinnosť ho nedodržiavať. Aj pôvodní obyvatelia Ameriky mali zákony – tieto ale viazali iba toho, kto s nimi súhlasil. Zákony totiž často legalizujú klamstvá a zločiny. Všetko, čo spravil Hitler, bolo legálne. Všetko, čo páchajú naši lesníci, je (viac či menej) legálne.

Tieto klamstvá potláčajú jedno – úctu. Úctu, poctivosť, ctenie, uctievanie – a vedomie. Uctievanie – kult – kultúra. Tieto klamstvá vlastne potláčajú našu kultúru. Bez kultúry už nie sme zvieratami. A už vôbec nie sme ľuďmi. Bez kultúry sme stroje. Bez kultúry sme stroje ovládané a zneužívané cudzopasnými klamlivými myšlienkami.

Tieto klamstvá vedú k nepochopeniu. Napríklad k nepochopeniu smrti. A my potom vyťahujeme z lesa každý starý či mŕtvy strom, aby bol les “pekný”, “uprataný”. V skutočnosti tak ale pretíname prirodzené kolobehy, pretíname les, pretíname život. 

Keď vytesňujeme starých rodičov zo spoločnosti, robíme to isté.

Pretíname kolobeh života. Ako asi skončíme?

Ak sa neuvedomíme?

*

*

*

Pozri tiež: Tvorenie je v spojení
Riešenie je v pochopení

Ak sa vám článok páči, zdieľajte.

Reklamy

18 thoughts on “Rozhovor o zabíjaní

 1. Opäť pekný článok, a súhlasím až na jednu maličkosť. Treba brať do úvahy prostredie v akom zviera žije, kým je zabité.
  Keď bude zo zvieraťom, z ktorého topánky si kúpim, zaobchádzané ako zo živým tvorom a nie ako z polotovarom zavretým v 1×2 klietke celý život, ….až keď sa bude pásť voľne na lúke a potom, keď mu človek zoberie život, je mu poďakované a s úcty k nemu všetko využité …..až potom to budem považovať za menšie “zlo” ako kúpiť si topánky z gumy

 2. Spätné upozornenie: Rozhovor o zabíjaní | Eprakone

 3. dam jedno video, o ostrove, ktory je velmi daleko od pevniny, ziju tam len vtaci….myslim ze po tomto je debata ci je lepsie tyrat zvierata vo velkochovoch, alebo si kupovat topanky z plastov tak trochu zbytocna. Oboje je nahovno, netusim ako sa to da riesit, kazde riesenie mi pride len ako take chabe ospravedlnovanie.

   • Ja vidím možnosť úniku veľmi praktickú: “urob si sám”… 🙂

    riešenie je v tom, prestať sa spoliehať na inštitúcie a korporácie.. tieto inštitúcie, aj keď sa tvária, že nám život zľahčujú, vlastne nás oslabujú a zotročujú.. vysvetľujem to tu:
    https://krkavec.wordpress.com/2012/12/05/ucit-sa-navzajom/

    keď si začneme zhotovať veci, čo potrebujeme, my sami – jednak prídeme nato, že toho až toľko nepotrebujeme, a že vec má aj inú cenu ako peňažnú – a tiež si skôr uvedomíme, že treba bytosti ctiť a robiť veci čisto, bez znečistenia..

    keď si opracúvaš kožku z vlastného zvieraťa na vlastnom dvore – prirodzene nepoužiješ žiadnu chemikáliu – na prvý pohľad vidíš, že by si otrávil sám seba.. na zviera máš tiež spomienky a rozumieš, že to bola živá bytosť a prirodzene sa chováš k nemu úctivo..

    a prídeme nato, že plasty vlastne vôbec nepotrebujeme, hádam s výnimkou výpočetnej techniky.. na všetko ostatnú sú oveľa vhodnejšie prirodzené materiály: koža, drevo, sklo, hlina..

   • ok, mozno budem zniet negativisticky, ale toto riesenie mi pripada ako by som videla, ze sa na mna vali vlna tzunami a ja si s usmevom otvorim dazdnik….

   • tým, že človek začne robiť veci sám, prirodzene ho to spojí bližšie so zemou – a v prípade tsunami ho to tak ľahko nezmetie.. 🙂

   • Ja neviem, ja ked taketo veci vidim, skor sa vo mne vynara pocit, ze mozno predsa len bude nutne “akceptovat”. Seba ako zivocisny druh, ktory je takmto sposobom “debilny”, ze je to mozno len z nasho pohladu debilne, ze priroda by nevytvorila nic co by nemalo zmysel ak vytvorila nas, s touto naoko bezohladnostou a az sebadestrukcnou dravostou, treba to mozno tiez akceptovat. Aj to je priroda, asi nakoniec aj pet flasa je priroda, lebo je to produkt ziveho tvora, ktory je sucastou prirody. Mozno nas ta vlna ma vsetkych splachnut a mozno to tak ma byt. A mozno sa to pokracovanim v tomto smere preklopi do niecoho necakaneho a vsetko sa zmeni. Sice sa mi to vobec nezda ako prijatelne, cela tato moja uvaha, ale ten tlak civilizacie, teda vyvoja je tak silny, ze sa mi zda ci by nebolo vhodne skor nasledovat a doverovat prirode, ze vie co robi, ked ide tymto smerom…neviem ci rozumies…

   • v prírode prebiehajú sebaočistné procesy.. to čo neladí, bude spláchnuté.. naša civilizácia už neladí.. a bude spláchnutá.. spláchnutí ale nemusíme byť všetci.. tí čo sa zladia s prírodnými kolobehmi možno prežijú.. a vykročenie z civilizácie nie je nič ťažké v porovnaní s tým, ako sa žije “divoko”.. Za to sme tu, aby sme túto divokosť zažili.. 🙂 ak sa na civilizácii podieľaš, tejto divokosti sa vzdávaš.. vlastne opúšťaš život.. strácaš veľa a strácaš aj vedomie.. osobne to ale nevidím na odchod od civilizácie – ale na prepojenie umelého sveta so svetom divokým.. 🙂 keď tu už svety sú, chce to zladiť všetky, žiadne neradno popierať či potláčať.. a hej, aj umelé je vlastne prírodné..

   • Ved toto…neda sa odist…nie je kam…da sa izolovat, ale to ani podla mna nie je dobre. Moj muz bol v osade Indianov, ktori sa vela rokov skryvali v dzungli a boli objaveni len nedavno..vsetko super, vsetko si vedia vyrobit sami, absolutne nic nepotrebuju, ziju absolutne v sulade s prirodou akurat ze…tym ze sa s nikym inym nemiesaju a rozmnozuju sa len medzi sebou, tak geneticky sa im to zacina kazit… je tam velmi vela rozne telesne postihnutych ludi a tak. Cize- v konecnom dosledku zasa proti prirode.
    O to prepojenie asi ide, ale ako to urobit?Nie je cesta taka, ze najskor musim byt schopna akceptovat seba a svoje vytvory, produkty, aj odpad ako prirodu? Je to pre nas tazke, tie skarede veci nechceme produkovat a bud sa to snazime znicit, nevidiet, odstranit, maximalne sa snazime byt lahostajni ale podla mna neexistuje nikto kto by napriklad takyto dokument dokazal akceptovat s tym, ze ano, aj toto je priroda a s plnou doverou to jednoducho prijat. To by sme asi museli pripustit aj tie dosledky a aj taku moznost ze ludstvo mozno ma svoj koniec a mozno naozaj aj cele ludstvo, nie ze niektori preziju a uz potom to bude cele inak, ale kompletne vsetci konec jak dinosauri, a ze mozno je to prave tak dobre. Ze sme mozno len splnili svoju ulohu a nas cas proste vyprsal. Niekedy inokedy, niekde inde, mozno nabuduce dovidena, mozno inak, a mozno prave zasa len takto, lebo to prave takto ma nejaky zmysel…Depka nie?Nuz ale je to tiez moznost a ked sa na to pozrem aspon trochu nezucastnene, tak vobec nie nepravdepodobna..

   • Nevidel by som to tak osudovo.. (deterministicky).. Nie sme predurčení..

    Čím väčšia je medzera medzi tvojimi nárokmi (“životná úroveň”) a tvojimi prostriedkami (napr. peniaze) – tým väčšiu máš slobodu a silu.. Tým máš väčší priestor máš na sebaprejavenie sa, na sebauskutočnenie.

    Ak si plne súčasťou civilizácie, tak všetky svoje prostriedky minieš na svoje (umelé civilizáciu vytvorené) nároky – asi vlastne otrokom. Si predurčený. Nemáš silu a vedomie svoj život zmeniť podľa uváženia. Si ako list, ktorým hádžu vetry civilizácie. A raz ho sfúknu cez okraj…

    Ak si ale divá a máš len prirodzené nároky – a zároveň si do istej miery súčasťou civilizácie a máš tak prostriedky, ktoré civilizácia dáva – vtedy máš moc slobodne si vyberať cestu životom. Vtedy nemusíš vyhynúť.. Nemusíš ísť hlavou proti múru.. Môžeš žiť vedome. Určovať si svoju cestu.

    Nemyslím si, že by sme sem prišli vyhynúť 🙂 Sme život.

 4. “Čím väčšia je medzera medzi tvojimi nárokmi (“životná úroveň”) a tvojimi prostriedkami (napr. peniaze) – tým väčšiu máš slobodu a silu.. Tým máš väčší priestor máš na sebaprejavenie sa, na sebauskutočnenie” …to je pekna myslienka, uplne suhlasim. Akurat ze, kedze mas tuto slobodu a silu, tak kedze je to sloboda a sila, tak ju zacnes uplatnovat a ked sa ti nahodou zacne darit, zacne sa tento rozdiel zakonite zmensovat. Tym padom hladas dalsiu slobodu a silu, tym ze si stavias vyssie naroky. A toto je asi ta zakonitost, preco sa ta civilizacia z tych povodnych, podla teba “prirodzenych” foriem vyvinula az do toho co mame teraz. A kedze si myslim ze prirodzene nemoze vyprodukovat neprirodzene, nemozem nazyvat to co bolo predtym o nic viac prirodzenym ako to co mame teraz. Pretoze toto je vysledok toho co bolo. Chapes? Cele je to prirodzene. Ja netvrdim ze sme predurceni vyhynut. Netusim ako sa to cele vyvinie dalej. Snazim sa to len zakceptovat ako rovnocennu alternativu. Snazim sa rovnako ako akceptujem zivot zakceptovat aj smrt. Kedze aj zivot, aj smrt su rovnocenne…ako aj podla mna pises v tomto clanku….Lebo takto su to len take teorie…” smrt je ok, je sucastou zivota a bla bla bla ALE POZOR! MY sme ZIVOT! To vyzera nejak tak ze smrt je ok, len ked sa ma netyka.

  • Smrť nie je opakom života. Smrť je súčasťou života. Je to jeden bod v kolobehu života.. 🙂 A keď žiješ vedome, nároky ti nemusia stúpať – uvedomuješ si, že to nie je prínosné. Dobrovoľne si spokojná s tým, čo máš.. 🙂 Pretože čím pohodlnejšie žiješ, tým si pohodlnejšia. Čím si pohodlnejšia, tým menej dokážeš ovplyvňovať smer tvojho života, tým slabšia si. Krajnosti sa posilujú…

   Hej, kus sa strácame v slovíčkarení: umelý a prirodzený, dobrý a zlý..

   Umelé nie je nutne zlé, ale vzhľadom na stav našej civilizácie, ktorá je zapadnutá v krútňave, väčšina umelého je súčasne zlé. Čo je zlo? Zlo je vzdorovanie životu, pretože my sme život. Smrť nie je zlo. Zlo je vzdorovanie životu aj smrti.

   https://krkavec.wordpress.com/2013/01/20/riesenie/

 5. Spätné upozornenie: Poľovníci a poslanci | krkavec

 6. Spätné upozornenie: Rozhovor o zabíjaní – Krkavec | Cesta Človeka

 7. Spätné upozornenie: Poľovníci a poslanci – Krkavec | Cesta Človeka

 8. Putave,trafil ma blesk,zomrel som a vstal z mrtvych.Pretože ked uz nemam umriet,snazim sa byť vyborny Človek.O vsetkych klamstvach budem rozmýšľať.Trocha absentuje teoretické vzdelanie,ale zvladam to.Najväčší problem cítim v tom ,ze som obdivovatel kapitalizmu.Mal som uspech a povazujem to za spravodlivy system-riesenia prichadzaju akosi prirodne,evolucne.Mnohí môj obdiv odsudzujú

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s