Bezpodmienečný základný príjem

599129_473944245992628_1895911187_nTento článok bude kus nezvyklo poskladaný z úryvkov z rozhovoru o myšlienke základného príjmu. Kto ste s tým ešte nie zoznámený, odporúčam tento dokumentárny film (kľudne ale čítajte ďalej):

http://www.youtube.com/watch?v=2mP3b86zVvo

Peter:

Pozri si ten film kľudne aj niekoľkokrát, je to tam veľmi pekne vysvetlené. A keď si z očí zložíš tie filtre, ktoré nám tam všetkým “nainštalovali”… Určite sa na to dokážeš pozrieť inak a pochopíš, že peniaze na základný príjem už dávno sú… Stačí zastaviť ich rozkrádanie.

A prečo by vlastne mal byť niekto nútený pracovať, aby mohol vôbec slušne žiť? Uvedom si, že automatizácia a stroje oslobodzujú ľudí od práce, avšak produkcia stúpa… Kedysi ľudia rozbíjali stroje, pretože im “brali prácu”… Dnes už nežijeme v tej dobe. Podľa mňa je základný príjem nutným evolučným krokom ľudstva, či sa to niekomu páči alebo nie…

Krkavec:

V našej ľudskej prirodzenosti je tvoriť, pracovať, byť prospešný sebe a svojmu okoliu – takáto práca nás vtedy aj baví. Nie je to otročenie pretože musíš. Je to povolanie. Je to niečo, čo chceme robiť, lebo nás to napĺňa. A nejdeme pritom na úkor seba. Pracujeme, keď chceme a zabávame sa, keď chceme, oddychujeme, keď chceme…

Dnes máme ale peňažný systém, ktorý skoro žiadnu prospešnú prácu, ktorú by ľudia chceli robiť sami od seba, nezaplatí… Máme systém, ktorý zaplatí iba vyťažavanie a plienenie prírodných a ľudských zdrojov. A naše peniaze sú iba merítkom toho, koľko kto ničí. Čím si bezohľadnejší, zaslepenejší a menej človekom, tým máš viac peňazí.

U nás sú tí, čo majú peňazí najmenej – cigáni – najviac ľuďmi… Ešte sa z nich nestali stroje, kompajny premieňajúce všetko na jedy, plast a administratívu. Ešte stále sa dokážu zabávať, zaspievať si. A aj spraviť nejakú prácu pre nich prospešnú. Bývali dobrí hudobníci, remeselníci, kadečo robili, len dnes im to už nikto nezaplatí. Ale pre seba a pre zábavu ešte pracujú. Zahrajú si… Aj jedlo uvaria. Aj kadejakú inú prácu spravia, pokiaľ nejdú na úkor ich samých. Je ale pravda, že médiá, televízia a náboženstvo konzumu už ničia aj ich.

Základný príjem od základov podkopáva práve tento náš peňažný systém. To je dôvod, prečo túto myšlienku podporujem. Pretože akonáhle už nebudeš závislý od otročenia za peniaze a keď už nebudeš kôli živobytiu nútený robiť všetkonivočiacu prácu – potom sa môžeš vrátiť k prínosnej práci, k práci, ktorá človeka baví a napĺňa.

A môžme začať upratovať ten neporiadok, čo tu náš systém zanechal. Môžme začať sa zaoberať našou kultúrou, naším pôvodným duchonom a vytiahnuť ho z rozkladu. Môžme sa začať venovať tomu, čo sme inak vždy robili. Venovať sa pôde a záhradničeniu, remeslám a umeniu. Životu. Tomu, čo nám robí radosť. Skutočný zdroj sily nie je vo vyťažovaní cudzích zdrojov. Zdroj je v nás samotných. Zdroj je spojenie v tvorení. Zdroj je premena spoluprácou a vzájomným prepojením v kruhu bytostí. Premena sily Slnka Zemou a jej bytosťami. Vtedy vznikajú skutočné hodnoty.

Milan:

Tak ako Slnko svieti na každého, tak láska šťastie, spokojnosť je tu pre každého človeka. Ale tak, ako nelietajú pečené holuby rovno do úst, tak Základný príjem nemôže padať do našich vreciek bez nášho pričinenia. Ide o to, že dostávať peniaze bez práce je proti prirodzenosti. Tak je to v prírode zariadené, že bez práce nie sú koláče. Peňažný systém by nemal ľudí viesť k lenivosti.

Krkavec:

Nechceš vidieť jednu podstatnú vec: v našom súčasnom systéme sú príživníci práve tí, čo zarábajú. Nie tí nezamestnaní a “leniví” – ale tí, čo pracujú. Sú to práve títo pracujúci, čo kradnú zdroje iným. Tí leniví spravidla dostávajú darom. Nekradnú.

Bez práce nie sú koláče. To je pravda. Je ale rozdiel, či prácu robíš z donútenia alebo preto, lebo ťa napĺňa. Ochutnaj koláč od babky a z Tesca..

Dnes je veľa “lenivých” ľudí a to z jednoduchého dôvodu. Súčasný systém im berie možnosť a silu prejaviť sa a naplniť svoj život. Nemôžu robiť prácu, čo by ich napĺňala, tak upadnú do apatie a pasivity a nerobia nič. Často si to ani neuvedomujú, lebo sú k tomu vedení od mala. Lenivosť je druh odporu voči nášmu systému. Aj ty, Milan, v sebe cítiš tento odpor. A potlačuje ho, bojuješ proti lenivosti. Podstata stavu našej spoločnosti a aj podstata základného príjmu je ale inde.

Je určite lepšie nerobiť nič, ako podieľať sa na znásilňovaní, nútení a vyťažovaní… Ľudí a prírody.

Hovorím, že tí pracujúci kradnú zdroje iným. Vlastne sú to upíri. Už nežijú. Živoria. Z jednoduchého dôvodu: Mimo našich umelých zákonov jestvujú aj prírodné, vesmírne zákony. Jedným z nich je, že nesmieš nikoho do ničoho nútiť. Nesmieš znásilňovať. A že keď do inej bytosti zasiahneš, ovplyvníš ju, vráti sa ti to. Tá karma, o ktorej všetci hovoria. Zákon kruhu.

Tým, že niekoho donútiš do niečoho, čo sám spraviť nechce – vezmeš, ukradneš, mu tak časť jeho životnej sily. Keď niekoho donútiš spraviť ústupok, vlastne ho znásilňuješ.

Ty, keď pracuješ a zarábaš v našom chorom systéme, vlastne porušuješ tento zákon. Donucuješ a znásilňuješ. Prírodu aj ľudí. Svojich podriadených v práci napríklad. A nepriamo všetky zvieratá a rastliny, ktoré tvojou prácou prichádzajú o možnosť žiť hru života. Keď porušuješ vesmírny zákon, odpájaš sa od Zdroja. Odpájaš sa od Zdroja životnej sily.

Začneš byť odkázaný na kradnutie životnej sily. Strácaš vlastný vnútorný zdroj. Skúšaš kradnúť silu iným – a oni sa bránia, uzatvoria sa pred tebou. Čo robíš sa ti vracia. Iní skúšajú kradnúť tebe. Ty sa brániš, uzatváraš, až ostaneš sám. Zdroj je ale v tvorení v spojení v kruhu bytostí.

Vlastne sa meníš na upíra. Nemáš silu, svetlo, slnko. Strácaš vedomie. A ako upír nevidí sám seba v zrkadle – ty seba nevidíš. Nevidíš, že si upír, že už nežiješ, ale živoríš.

Ako z toho von? Upíra zničí Svetlo. Zničí ho znovanapojenie na Zdroj. Vysvetlenie, pochopenie. Vedomie. Drevený kôl v srdci je znak rovnováhy a stromu života. Vylieči ťa miera. Rovnováha. Zladenie. V svojom srdci a strede nájdeš znova napojenie na Zdroj. Vylieči ťa smrť. Nemusí byť telesná. Znovuzrodíš sa.

Náš peňažný systém je v tejto podobe vlastne obrovský systém kradnutia životnej sily, ktorý využívajú všetci v ňom pracujúci, aby si túto silu vzájomne kradli. Veľká väčšina ľudí, ktorí pracujú za peniaze v tomto systéme, živorí. Nežije.

Bezpodmienečný základný príjem sa mi javí ako liek – pretože napája týchto živoriacich upírov na Svetlo. Na zdroj. Dostanú životnú silu a zrazu ju nemusia kradnúť. Je to prvý krok k vyliečeniu.

Peter:
Prepáč Krkavec, ale myslím, že pekne povedané teraz si to fakt trochu prehnal, s týmto sa nedá súhlasiť. To akože hrrr, poďme všetci nič nerobiť a nepracovať v chorom systéme, vivat anarchia a bordel? Všetci, čo niečo robia, sú upíri.. Aj tvoji rodičia tu pracovali, aj tvoji starí rodičia… Niečo sa tu snažili tvoriť… Teba čo tu vysadil Aštar Šeran z flotily? Človek by nemal názory chŕliť ako zvratky, bez domyslenia či sa niekoho dotkne alebo nie… Aj na slovách záleží…

Krkavec:

Dotklo sa ťa to preto, lebo vnútri vieš, že je to pravda.

Môj otec pracoval v armáde a pre NATO (zabíjanie nevinných a ničenie krajín kvôli udržaniu ekonomického rastu) a mama ako ekonómka v banke (vyťažovanie ľudských zdrojov a úžerníctvo). Starý otec bol riaditeľ školy (nútená indoktrinácia detí), babka vo výskumnom ústave (týranie zvierat). Všetci zarábali slušné peniaze. S výnimkou mamy, ktoré už 10 rokov za peniaze nepracuje, to nie sú šťastní ľudia.

Peter:

Čakal som tú prvú vetu od Teba, nebudeš mi veriť.

Nie, dotklo sa ma to preto, lebo viem, že aj v armáde je kopec morálnych ľudí, a existujú aj spravodlivé banky, a nie každý riaditeľ školy je tyran, a nie všetci výskumníci týrajú zvieratá… Nemôžeš predsa všetkých hodiť do jedného vreca, len preto, že Ty to tak cítiš… To už mi potom zaváňa všeličím…

Krkavec:

Ak sa chceme pohnúť, nemôžme sa vyhýbať sebakritike.

Naša spoločnosť v tomto neutešenom stave z viacerých dôvodov:

  • Školstvo robí ľudí hlúpymi, obmedzenými a zabíja v nich prirodzenú chuť tvoriť, učiť sa a poznávať
  • Štát a peňažný systém ľudí púta a vykorisťuje
  • Cirkev ľuďom zabraňuje nájsť duchovno a cítiť Boha
  • Zdravotníctvo robí ľudí chorými
  • Nič ti nepomáha stať sa vedomým, múdrym a celistvým človekom – naopak, všetko pôsobí proti tebe a vedie ťa k nevedomému otroctvu

Mohol by som pokračovať…

Je jeden dôvod, prečo sa tak deje. A nedostaneme sa z toho von, ak pred tým budeme zatvárať oči.

*

*

*

Podpíš petíciu, aby sa myšlienkou základného príjmu zaoberal parlament EÚ: basicincome2013.eu/ubi/cs/

Pozri tiež:

Sme za Bezpodmienečný Základný Príjem – teda Základné Ľudské právo

Hospodárstvo a heterarchia

Zákon kruhu

Reklamy

2 thoughts on “Bezpodmienečný základný príjem

  1. Zcasti suhlasim, hlavne s tym, ze momentalne mam aj ja pocit, ze spolahlivo platene su take joby, ktore v podstate su uplne kraviny, co podla mna nikoho naozaj nemozu bavit. Neviem si predstavit ako moze niekoho napriklad bavit sedeit s telefonom v ruke a ponukat ludom nieco co nechcu, nepotrebuju a snazit sa ich oklamat tak, aby zaplatili peniaze. Cize odrbavat ludi. Je mozne, ze to niekto dokaze ponat ako hru (napriklad Clovece nezlob se), tym padom si to aj nejakym sposobom uzit, ale tak ci tak mi to pripada trochu zvratene. Ale mozno som len prilis konzervativna. Na druhej strane si myslim ze praca nie je len o tom robit vyslovene len to na co mame chut, ale aj to co je potrebne. Ked si to zoberem zo svojho hladiska. Ja trenujem deti hip hop. Ak by som si mohla vybrat, tak trenujem len deti, ktore maju talent a silnu motivaciu. To by bol pre mna fakt zur. Ale su aj deti ktore talent nemaju, su obezne, hybat sa nevedia a nechcu. S tymi to je niekedy fakt cista lopota a miestami riadna otrava. Ale v istom zmysle som aj rada, ze z financneho hladiska som nutena nerobit vyber a brat vetky deti, ktore sa prihlasia. Som totiz vnutorne presvedcena, ze aj decka, ktore sa sami od seba hybat nechcu, je potrebne k tomu “donutit”. Uz len cisto zo zdravotneho hladiska. Hybat by sa mali vsetci a to ovela viac. Skola ich v tomto uplne nici a tyranizuje, ked absolutne najzakladnejsiu potrebu decka behat, skakat, pohybovat sa natvrdo potlaci, tym ze 6 rocne decko posadi na rit na 45 minut, potom 5 minut sa moze pohybovat a znova. Vnimam to ako vylozene tyranie. Potom samozrejme sa kadeco uz hned nazaciatku posaha. Potom sa uz neda podporovat len to co clovek (alebo dieta)sam chce, na co ma chut. Lebo jeho chute a instinkty su uz pokazene a chore.

  2. Spätné upozornenie: Bezpodmienečný základný príjem – Krkavec – Cesta Človeka

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s