Divné sviatky jari

314286_velka-noc-kupacka-dievca-dedina-voda-sibacka-kupac(1)Akosi sa nám tie veľkonočné zvyky zvrhli. Dievčatá sa cítia ukrivdené. Možno až duchovne znásilnené, keď sú studenou vodou oblievané a švihané korbáčmi… Muži, často podnapití, im dávajú silne pocítiť, kto je tu pánom. Je toto ale naozaj tá podstata nášho zvyku?

Pomládzka, korbáč z prútia so stužkami. Voda. Vajíčka… Prichádza jar a toto sú znaky mladosti, rastu, plodnosti. Korbáč je výhonok stromu, ktorý prinesie kvety, ovocie. Šibajú sa ním dievčatá. Aby boli plodné – vlastne je to obradné obrazné milovanie. Korbáč je kokot. Dievčina má vajíčka. Keď sa stretnú, vzniká nový život. Na jar sa prebúdza život.

Chlapec dievčinu poleje. Čerstvou vodou. Živou vodou. Obradne ju očistí – pretože pred počatím, pred plodením treba zmyť všetko zlé, ničivé, pútavé, ťaživé. Voda toto všetko zmyje, prečistí, oživí. Možno je tá voda aj znakom semena. Mládenec dáva obradne dievčaťu semeno – tiež živé, tak ako pramenitá voda je živá.

Týmto obradom sa oddávna podporovala plodnosť, prekvitanie. Hojnosť. Bohatstvo. Život samotný.

Dievka uviaže mládencovi stužku na korbáč. Stužka je znakom bohatstva. Stužka je stužený farebný pásik plátna. Dakedy sa plátnom platilo. Vlastne je to obrad obety. Obetujeme troška bohatstva, aby sa nám veľa vrátilo.

Obetujeme troška zo seba. Svoje semeno a vajíčko – a Boh, Vesmír, Všehomier nám dá dieťa. Vlastne podporujeme nie len vlastnú plodnosť, ale celej krajine ideme príkladom. Podporujme plodivú silu prírody. Aby bola úroda, aby sa zvieratá množili. Tieto sú tým bohatstvom, ktoré získame. Málokedy si to už uvedomujeme.

Dievky sa pred poliatím skrývajú. Zvyk je úpadkový a zneužívaný nevedomými mužmi. Kde sa stala chyba? Čo chýba?

Úcta. Muži si prestali ženy ctiť. Naša spoločnosť je v nerovnováhe. Mužskosť je vyzdvihovaná a ženskosť potlačovaná. Už tisíc rokov sme našimi okupovateľmi vtláčaní do patriarchátu. Vedia, prečo to robia.

Už sme skoro zabudli, čo to ženskosť vlastne je. Väčšina žien je totiž odmala vedená k potlačeniu svojej podstaty. Nosia rifle, hľadajú si prácu a správajú sa ako muži. Odmala sa učia myslieť ako muži. A všetci sa tvárime, že je to dobre, že takto sa ženy s mužmi zrovnoprávňujú. Ženy sa preúčajú, aby boli rovné, rovnaké ako muži. V nerovnováhe sme slabí.

A pritom to boli práve ženy, čo si ešte done­dávna uchovávali prirodzenú múdrosť. Ešte stále si držia zvyk dlhých vlasov, ktoré nám pomáhajú cítiť a tušiť budúcnosť dávajúc nám tak priro­dzenú slobodu, ktorú muži zotročení ideológiami stratili…

Sú to divné sviatky jari, ktoré teraz zažívame. Pritom to samotné slovo divný malo dakedy význam posvätnosti a božskosti, podobne ako dodnes má anglické slovo divine. Nie len devy boli v úcte, divná, a teda uctievaná, bola celá divá príroda.

*

*

*

Pozri aj:
Očista vodou

Kokot a piča
Láska, plodnosť a strom života

Reklamy

13 thoughts on “Divné sviatky jari

 1. Zajímavej článek. Nesouhlasím s ním úplně na sto procent, měla bych určitý připomínky, ale je super, že se někdo tímhle tématem zabývá, je dost aktuální, ale většina lidí si to bohužel vůbec neuvědomuje. “Rovnoprávnost” nebo dokonce přehozený mužský a ženský role jsou velkou překážkou ve fungování vztahů.

 2. Teraz mi napadlo, ci zarodok toho potlacania zenskeho a presadzovania vsetkeho muzskeho nebol v minulosti prave v tom “uctievani”. Aky bol na to uctievanie dovod? Nie nahodou tak trosku strach z neznameho?A vobec, koho to vlastne napadlo ze zeny treba “uctievat”?Asi skor muzov ako zeny samotne, nie? A proc sa aj vtedy tak presadil vlastne ten muzsky napad? Ja myslim ze uz vtedy bol dovod rovnaky. Strach z neznameho a strach zo straty moci. Respektovat je jedna vec, ale ak vnutorne nerespektujem, ale citim ze mal by som, tak to pravdepodobne prezeniem tak, ze namiesto respektovania zacnem uctievat. A preto si myslim ze ci uctievat ci nasilu potlacat, je to prast jak uhod. Cele zle. Ci sa pokusim protivnika prebit alebo podplatit, je fuk. Podstatne je ze v oboch pripadoch ho vnimam ako potencialnu hrozbu a nie ako kamosa.

  • Ono to chce kus odhodiť ten cirkevný “kresťanský” nános na tom slove uctievať…

   Uctievanie bolo pôvodne prejavom úcty. K nejakému javu. Celá kultúra, duchovno, bolo o vzájomnom prejavovaní úcty, nevyvyšovaní sa nad inú bytosť. Bolo to o vzájomnom prijatí a pochopení. Prírodných javov. Boha samotného..

   Boh bol pôvodne stredného rodu. Mužský rod mu dala až “kresťanská” cirkev. Úvodzovky používam, pretože franské a byzanstské “vierozvestské” misie mali s kresťanstvom pramálo spoločného. Oni len kresťanstvo zneužili, aby sa zaň skryli. Zámer bol vnútorne oslabiť našu krajinu.

   Toto dokázali zavedením myšlienkového vírusu do myslí kniežat. (U kniežaťa stredný, neurčitý rod slova, ostal dodnes.) Vierozvestcovia im nahovorili, aby opustili rodnú kultúra a krajinu a svojich predkov… Aby opustili vnútorné vedenie a slepo verili. Aby opustili rodné uctievanie – podstatou kultúry je totiž úcta. Aby prestali uctievať rovnováhu a mieru a aby začali uctievať krajnosť. Aby zahodili boha vo význame rovnováhy mužského a ženského, rovnováhy živlov a rovnováhy všetkého živého. Aby prijali uctievanie nerovnováhy zosobnenej mužským bohom a mužskou silou.

   Nerovnováha ťa oslabuje. Ako slabá si náchylná ochorieť. Oni na tento myšlienkový vírus ochoreli. Stali sa nemocnými. Stratili vnútornú moc. Ako nemocní začali využívať prostriedky, ktoré im čert dal výmenou za ich dušu. Začali využívať pomoc “kresťanských” spojencov, pápeža, byzancie… aby silou získali moc. Moc nad inými bytosťami, ktoré predtým ctili…

   Keď niekoho ctíš, nenútiš ho do ničoho. Ctíš jeho slobodnú vôľu, právo na slobodnú rozhodnutie. Tieto nakazené kniežatá prestali ctiť iné bytosti. Všetci “nekresťania” sa stali pohanskými psami. V ich prítomnosti museli jesť na zemi, nie pri stole s “kresťanmi”. Tieto nemocné kniežatá si začali vonkajšou mocou budovať sieť poddaných. Sieť ľudí, ktorých môžu do niečoho nútiť.

   Pretože ty, keď niekoho nútiš do niečoho, čo sám nechce – vlastne ho nútiš odovzdávať tebe jeho vnútornú životnú silu. Nútiš to, aby ju používal na to, čo ty chceš. Vlastne mu tak na duchovnej úrovni kradneš životnú silu. Kradneš mu jeho vnútornú moc.

   Takého nemocné knieža, ale skutočnú moc nikdy nezíska. Samé je otrokom. Pretože zapredalo svoju dušu. Zaviazalo sa pápežovi alebo byzantskému cisárovi. Toto knieža zasa odovzdáva nahromadenú a sústredenú životnú silu vyššie, svojmu pánovi. A koná, ako pán chce.

   Je to vlastne obrovská pyramídová schéma vysávajúca životnú silu Ľudu a Zeme a sústreďujúca ju do jedného bodu na vrchy pyramídy, ktorý je v oblakoch.

   Pekne sa to dá predstaviť na báji o upíroch. Určite ti je známa s veľa filmov. Hovorí presne o tom, čo sa stalo.

   Predpokladám, že naši predkovia vedeli o tejto hrozbe, preto bola pre nich úcta taká dôležitá.

   • Krkavec ale ja hladam DOVOD.Preco sa im to podarilo?Preco zafungoval ich myslienkovy virus? Virus ta nemoze ohrozit, ked mas dobru imunitu. Muselo byt v celej tej kulture nejake slabe miesto, nieco kde imunita nefungovala. Nemohlo byt vsetko v absolutnom poriadku a rovnovahe a zrazu hop zly virus alebo zly neviekto a neviemco a zrazu je vsetko na prd.

   • Nedávno som o tom písal ale ešte som to nezverejnil. Môj názor je takýto:

    … Niektoré neživé nemŕtve bytosti však vymýšľali, ako nás prelstiť. Zaštiepili na Zemi semiačka vírusu. Myšlienkového vírusu. Choroby.

    Niektorí slabší jedinci nášho národa sa nakazili. Mali sme však vedomie. Vedeli sme, čo sa deje. Pomohli sme im. Naša kultúra, naše báje, obrady, naše rozprávky obsahovali liek. Obsahovali návody, ako sa uzdraviť a ako neochorieť.

    Časom však niektorí prekĺzli. Niektorí ľudia ochoreli. Bývali buď spoločenstvom vyliečení alebo, ak pomoc neprijali, bývali vylúčení do prírody, kým sa neuzdravia alebo nezahynú. Bolo ich treba vykázať, pretože chorý okolo seba šíri zárodky choroby. Šíri ich svojimi myšlienkami, slovami a konaním. Môže nakaziť ďalších.

    V priebehu tisícročí ich začínalo byť nakazených čoraz viac. Vrana k vrane sadá. Začali sa stretávať, zoskupovať. Cítili krivdu, slabosť. Nevedeli, čo sa s nimi stalo. Boli nemocní a túžili po moci. Nevedeli, že sú chorí, pretože so slabosťou prichádza nevedomie.

    Ako boli takíto oslabení, chorí a nevedomí, začali ich posadávať tieto cudzie neživé bytosti. Posadli ich zlí duchovia a ponúkli pomoc. Vypýtali si ich dušu výmenou za moc. Keď títo naši oslabení predkovia súhlasili, stali sa dobrovoľným nositeľom nemŕtveho cudzopasníka. Stali sa upírmi.

    Cudzopasníci sa dostali do ich myslí a začali skrz nich konať. Vlastne tak získali hmotné telo a začali ho využívať na budovanie infraštruktúry vysávania Zeme. Začali budovať hierarchiu, ktorá životnú silu sústreďuje na jedno miesto a vysáva preč. Začali budovať cirkvi a kráľovstvá. Začali vytvárať sieť kazateľov. Ovládli médiá: knihy, školy, rozhlas, televíziu… Všetko toto preto, aby mohli účinnejšie šíriť zárodky vírusu a nakazili čím viac ľudí. Pretože len nakazených mohli vysávať. Čo sú to tieto zárodky vírusu? Sú to klamstvá. Klamstvá šíria nevedomosť. Bránia ti zladiť sa so skutočnosťou a tak ťa oslabujú.

    Sú aj riešenia, ako s toho von.. rozoberiem to v najbližších článkoch..

   • Stretla som sa s nazorom a som velmi nachylna tomu verit, ze to ze chory ta moze nakazit je vlastne povera (t.j. myslienkovy virus). Ak si zdravy, tvoja imunita funguje tak ako ma, nenakazis sa. Ak nasi predkovia mali potrebu takto chorych izolovat, neverili v svoju imunitu, tusili, ze s ich vnutornou rovnovahou to nebude tak ruzove ako by si predstavovali. V tomto vidim uz prve slabe miesto. Ak by si verili viac, mozno by skusili chorych vyliecit, pripadne ich aspon ignorovat. Ale oni sa citili ohrozeni. Tym padom to znamena ze boli chori uz predtym ako sa skutocne nakazili. Ich imunita nebola plne funkcna.

 3. A pripadne, nemusime sa bavit o chorobe, ale o tom ze to co sa prejavuje teraz, bolo v nejakej podbobe v nas uz odjakziva. Teraz to moze vyzerat ako choroba, ale mozno sa to da vnimat aj inak. Pouzivam tvoj slovnik aby sme si lepsie rozumeli, ale da sa to pomenovat aj pozitivnejsie.

  • Hej, samozrejme… Choroba je vo svojej podstate prejav nerovnováhy. A ku nerovnováhe ustavične prichádza, pretože život je zmena.. A zároveň je život aj ustavičné smerovanie k rovnováhe.. A toto tvorí spolu divú hru života.

   Aj ten vírus má svoju úlohu – on využije nerovnováhu, vlastne zničí a pretvorí jedinca, ktorý bol v nerovnováhe, ktorý bol oslabený – a takto pomôže znovunastoliť rovnováhu.

   A máš pravdu, ochorieš iba vtedy, keď chceš ochorieť. Keď si to dovolíš. Keď si totiž zdravá, si vedomá. Vieš, akú cestu životom vyberať, aby si neochorela. Ustavične vyvažuješ, smeruješ k rovnováhe. Pomáhajú ti pri tom aj niektoré myšlienkové pohľady, napríklad 4 živly alebo mužská a ženská podstata.. Prirodzene to nie všetci vždy vykryjú. Niektorí zmenám podľahnú. Vzdajú to. Nenájdu dostatok sily, aby sa zmenili – alebo prijmú zmenu. Niektorí prijmú zmenu, pretože je pre nich čas na zmenu. Vlastne ochorejú a zomrú dobrovoľne…

   Čo sa tu však deje, je, že ľudia nezomierajú. Oni ochorejú a ostávajú živorieť. Ostanú zarazení v nerovnováhe a bránia sa zmenám. V tejto nerovnováhe stratia vedomie a vírus ich vysáva. Vtedy im nevieš moc pomôcť, pretože to sami nechcú. Sami sa zubami, nechtami držia nerovnováhy. Ako posadnutí sa nútia sa do nerovnováhy a keby si ich ty nútila k inému – vlastne sa správaš rovnako ako oni. A skončila by si ako oni. Môžeš im len poradiť. Komu niet rady niet pomoci.

   To znamená, že naši predkovia vedeli, čo je to choroba. Vedeli, že je prirodzená. Vedeli ako neochorieť.

   Napriek tomu sme skoro všetci ochoreli. Napriek tomu, že sme vedeli, čo sa deje a ako sa zachovať, sme nepodľahli.

   Vysvetľujem si to tak, že tá choroba prišla z mimo Zeme a bola niečím odlišná od toho, na čo sme boli zvyknutí. Podobne ako keď Indiáni vo veľkom zomierali na bežné európske choroby… Málokto vie, že tieto choroby boli do Ameriky zavlečené naschvál – aby Indiánov oslabili.

   Myslím, že to presne sa stalo aj nám.

   • ee u Indianov to neboli choroby, bol to chlast. Znicili ich tym ucinnejsie, lacnejsie a pohodlnejsie akoby ich zabijali pomocou zbrani. Vraj len u nejakych uz neviem presne u ktorych bol alkohol uplne neuspesny, ti mali svoj iny silny fet, tusim koku a ci co, u tych moc s palenkou nepochodili 😉

 4. Zrovna som sa bavil s mamou na tému úctivosti k ženám…

  Došli sme k tomu, že je to dnes pre mladé ženy veľmi ťažké, keď majú jediné vzory z médií, buď že sa budú podobať na mužov a správať sa mužsky (žena v politike) alebo že sa budú mužom predávať, vyzývavo obliekať a šminkovať (celebrity)… Ani jedno ani druhé ale úctu nevzbudí, pretože vlastne popierajú sami seba, svoju prirodzenú ženskosť. Tá je v našej súčasnej “mainstream” kultúre už úplne potlačená, vynechaná…

 5. Ešte by sme mohli spomenut, že v dnešnej spoločnosti sa potláča aj to mužske v mužoch. Často vidim vykastrovaných mužov v manželstvách, kde ženy si nectia to mužské. Taký muž sa stáva tretou rukou ženy a sám nič neznamená, jeho sila je zničená, potlačená tou ženskou. Takže je to obojstranne a nie jednostranné. Ucta sa vytráca medzi ludmi a nie že ju strácaju muži voči ženám.

  • Ja sa nato dívam tak, že jedna nerovnováha plodí druhú… Keď sú ženy potlačené, ženskosť chýba… Citlivejší muži to cítia a nevedome ich to ťahá doplniť tú chýbajúcu stranu… A ocitajú sa v ženských úlohách, ktoré im často nesvedčia a ani nevyhovujú…

   Ale hej, úcta sa stratila vo všeobecnosti… Ako príčinu vnímam pokryteckú cirkev a školstvo…

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s