Vlci a fujara

fujaraMuž medzi vlkmi. Shaun Ellis.

Chlap porozumel vlkom. Žil a žije s nimi. Ako člen svorky. Má veľa postrehov, čo sa vzťahu človeka a vlka týka:

Vlci žijú tiež v rodine. Môžu nám pomôcť pochopiť nás samých.

Život s vlkmi, behanie v daždi, spanie vonku ani oblizovanie sa so šelmami a spoločné jedenie surového mäsa človeku zdravie nepodlomí. Sme silnejší, ako si myslíme. Chlap neochorel na žiadnu nákazlivú chorobu. Naopak: stal sa odolnejším… Mal často aj zranenia. Vlci po sebe často rafnú. Ich koža a srsť totiž dačo vydrží a takto sa hrajú či vyjasňujú si postavenie. Vlci chlapovi rany vylízali a tie sa hojili oveľa rýchlejšie, ako je u ľudí zvykom.

Vlci si vysoko ctia jeden druhého. Jedna svorka si ctí druhú. Zavýjanie je spôsob rozhovoru medzi svorkami. Vyjasnia si, ktorú časť krajiny kto obhospodaruje. Miesto druhej svorky ctia. Nepôjdu tam loviť. Keď sa jedni vlci ozvú zavíjaním – okolité svorky im odpovedajú.

Shaun Ellis dostal nápad, ako pred vlkmi chrániť stáda dobytka. Vlky sú totiž strieľané práve preto, že napádajú stáda oviec či kráv. Nectia človeka. Možno je to iba nedorozumenie.

Vlky prídu na nové miesto. Zavýjajú. Keď sa im nikto neozve, znamená to pre nich, že miesto je voľné. Že nie je nikým zabrané a môžu tam loviť. Že môžu loviť ovce a kravy.

Shaun vymyslel takú vec: nahral vlčie zavíjanie na CDčko a povedal statkárovi, aby ho vtedy, keď vlkov začuje, v reproduktoroch prehral. Úspech. Vlci statkára a jeho územie ctili a nešli tam loviť.

Čo ak to nemusí byť vyslovene vlčie zavíjanie, čo vlky potrebujú počuť? Čo ak im stačí odpoveď, že miesto už niekto iný už obhospodaruje? Odpoveď silnejšia, ako tá ich? Zhodnotia to tak, že nás je viac a našemu miestu sa vyhnú. Nechajú stáda oviec a kráv tak. Budú nás ctiť ako susedov.

Môžno tí naši bačovia nehrali na fujarách iba tak prenič-zanič…

A dnešný vlčí spor iba jedno veľké nedorozumenie…

*

*

*

Pozri aj:

2-minútové video o živote Shauna Ellisa

A Man amoung Wolfs: dokumentárny film od BBC o Shaunovom vlčom pokuse

One thought on “Vlci a fujara

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s