Písmo

16572_583820028298962_2014679621_nPríde mi, že odkedy sme sa naučili čítať a písať, chováme sa neuveriteľne hlúpo… Nemyslím teraz čítanie zo stôp či písanie čiar do piesku – mám na mysli hláskové písmo.

S písmom svätým v ruke sme si začali píliť konár, na ktorom sedíme. Začali sme rúbať lesy, na ktorých sme životne závislí. Začali sme vysušovať mokrade, dolovať jedy spod zeme a tráviť rieky – žily našej matky Zeme.

Môže tam byť súvislosť? Medzi písmom a hlúposťou? Však by to skôr naopak malo byť. Aspoň tak sa hovorí. Veľa čítaj, múdry budeš… Alebo?

Žeby boli v tých knihách klamstvá, ktoré nás robia hlúpymi? Možno.
Čo ak nás robí hlúpymi samotná podstata čítania kníh, bez ohľadu na obsah…?

Naše písmo je hláskové písmo. Rozbíjame slová na hlásky – podľa zvuku a bez ohľadu na význam. Náš jazyk je ale iný. Je znakový. Každý koreň slova v spojení s predponami a koncovkami niečo znamená. Je významný. Poukazuje na súvislosti s ďalšími slovami s podobným koreňom.

Pravda. Právo. Rozprávať. Spraviť. Napraviť. Všetky tieto slová majú spoločný koreň a je medzi nimi vnútorná súvislosť.

Tým, že sa sústredíme na rozoberanie a skladanie slov podľa hlások, prestávame si uvedomovať, že slovo je znak. Že nám pomáha vidieť spojitosti. Súvislosti. Že právnik by mal zastupovať pravdu a napraviť krivdu. Že rozprávať by sme mali pravdu. Že správať by sme sa mali čestne, pravdivo, správne… Správy by mali byť pravdivé a krajinu by sme mali spravovať správne, podľa práva a pravdy… Prečo? Lebo keď si zvykneme klamať druhých, začneme klamať aj samých seba…

Bude tam ale aj iný dôvod. Veď Číňania majú znakové písmo a krajinu si ničia rovnako ako my…

Dakedy sme si rozprávali príbehy. Rozprávali sme o tom, čo sme videli okolo nás. Rozprávali sme o tom, čo sa nám prihodilo. Čo sme počuli od starých rodičov… Báje o kopcoch a riekach okolo nás. Príbehy tvoriace ducha nášho národa sa vždy vzťahovali k nám, k rastlinám a zvieratám okolo nás. Ku krajine v ktorej žijeme. Ku krajine, ktorej sme súčasťou. Tieto príbehy nám pomáhali pochopiť súvislosti medzi nami na našim okolím. Pretože všetko vo vesmíre je súvislé. V skutočnosti nie je hranica medzi tebou a okolitou prírodou, ktorej si súčasťou…

Príbeh napísaný v knihe ale zrazu už nebol priamo prepojený na krajinu. Zvyčajne s tebou už nesúvisí. Príbeh bol napísaný dakde inde, dakde ďaleko od teba. Takýto príbeh je odrezaný od tvojho sveta. Od toho kúska zeme na ktorom žiješ.

Keď sa do takéhoto príbehu ponoríš – odpájaš sa od okolia. Si vytrhnutý do iného sveta. Tvoj duch je odrezaný od tela a od bytostí, ktoré ťa obklopujú. Si odrezaný od krajiny a prírody, ktorá ťa obklopuje. Strácaš súvislosti.

Prestávaš si uvedomovať, že strom je tiež živý. Tým, že o strome čítaš v knižke, nepocítiš, že je živý…

Ak však počúvaš príbeh práve o tom strome, ktorého sa dotýkaš, na ktorý sa pozeráš a s ktorým zdieľaš vzduch… Ak práve dýchaš kyslík, za ktorý vďačíš práve tomuto stromu… Keď si pri ňom, tak prirodzene cítiš život v ňom a cítiš súvislosti. Ctíš ten strom. Si vďačný. Ani ťa nenapadne ho vyrúbať.

*

*

*

Týmto nepríjemné dôsledky písma nekončia…

Dnes to, čo nie je napísané, akoby nejestvovalo. Aspoň pre ten náš štát, úradníkov a korporácie, ktoré nás nútia im slúžiť. Kým si rastlinu nepatentuješ, tak nejestvuje. Nič, že ju tvoj národ používa už tisícky rokov… Kým si tvoju zem nezapíšeš, nie je tvoja. Nič, že ju tvoja rodina obýva a obhospodaruje už tisícky rokov… A tak ďalej. Písmo dáva úradníkom spôsob, ako ti vziať to, čo ti je vlastné.

Dakedy si ľudia pamätali všetko, čo počuli. Nie doslova – ale dokázali to znova podať v podobe vhodnej pre danú príležitosť. Dokážeme to aj my dnes – len to ide ťažko, pretože si pamäť necvičíme a spoliehame sa na to písmo… Aj ruku, keď necvičíš, je slabá.

Možno ťa prekvapujú malé deti, také, čo už vedia hovoriť, ale do školy ešte nechodia. Oni si všetko pamätajú. Až nástupom do školy začnú zabúdať…  Tam ich “vyškolia” ako byť závislí na písme a na našich úradníkoch… Naučia ich, že pravda nie je v skutočnosti, ale v knihách. A pritom sú v knihách samé klamstvá. Samé neúplné, čiastočné, zavádzajúce pravdy. Alebo úplné lži, pravdy prevrátené naopak… Úradníci dajú do kníh totiž len tú časť pravdy, ktorá posilní ich moc nad tebou, ktorá ťa spraví ešte viac závislým… Podvedome však cítime, čo je lož. Cítime, že tu dačo nesedí. Bránime sa jej, zabúdame ju. Čím viac do nás v škole tlačia lži, tým viac zabúdame. Po čase sme v zabúdaní lepší ako v učení…

Jedine skutočnosť samotná a život samotný sú naozaj pravdivé.

Je možné teda vyjadriť pravdu? Áno, ale len cez súvislosti. Cez znaky a obrazy… Tie znaky a obrazy, ktoré sú podstatou nášho jazyka, ale nie nášho písma.

V tomto spočíva sila hovoreného slova. To je dôvod, prečo čary – čiary, znaky, vzťahy a vzory, majú silu. Sú svetlom, pretože vyjasňujú súvislosti. Prežiaria klamstvá.

Je smutné, že pod vplyvom písma obrazné pomenovania nechápeme. Nechápeme umenie. Básne rozbíjame na metafory a obraz vo svojej celistvosti nám uniká…

Nemusí to tak byť.

*

Aj v písme môžme nájsť múdrosť. Ak čítame vedome. Ak čítame medzi riadkami. Ak nachádzame súvislosti, vzory, čary…

*

*

*

satirical-art-pawel-kuczynski-3

Reklamy

4 thoughts on “Písmo

  • Tak tak… choď sa vonku prejsť a nehrb sa nad krkavcovým blogom 😉

   Ono v príbehoch je veľké čaro.. Hlavne ak sa nás priamo dotknú… Keď prestávame rozprávať naše príbehy a spievať naše piesne… strácame našu kultúru. Blogovanie môže pomôcť ju zachrániť, ale len pomôcť… Podstata nie je vo virtuálnom svete.

   Podstata je v skutočných spojeniach. Na všetkých úrovniach… Z očí do očí. Z duše do duše. Z ducha do ducha…

   Všetky tieto elektronické pomôcky nás odcudzujú, vzďaľujú. Zabúdame, že máme dušu a telo… Na druhú stranu sa rozhovory veľmi uľahčili a násobne zrýchlili… Možno práve vďaka nim si uvedomíme podstatu. Pochopíme, že tak ako internet je sieť – aj vesmír je sieť… 🙂

 1. Spätné upozornenie: Predslov | krkavec

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s