Nahota

8bd146242138f8c6c6ff54ddea3292abZakrývame sa. Zakrývame to, akí skutočne sme. Ob­lečieme sa. Vydávame sa za niečo. Za úspešného človeka v obleku. Za hiphopera v šiltovke. Chránime sa. Nie len pred zimou.

Hráme rôzne úlohy, rôzne role – v rôznych oblekoch, v rôznych maskách… V rovnošate policajnej sa z človeka stáva policajt, už necíti a nemyslí. On koná podľa predpisov… V rov­nošate bieleho golierika a kravaty sa už nesprávaš ako zviera – ale ani ako človek – už si stroj, nástroj civilizá­cie…

Chránime svoju nahotu. Svoju dušu. Svoju citlivosť… Nemusí to byť zlé. Slúži nám to. Oblečieme sa. Vy­skúšame si nejakú úlohu. Vžijeme sa do niečiej kože. Obohatí nás to.

Ochránim sa. Obrním sa pred nepriazň­ou, pred nebezpečenstvom. Skryjem sa za šaty. Ak však zabudneme… Ak zabudneme, kto sme. Ak sa začneme stotožňovať s úlohou, s oblekom… S predstieraním, s predstavou…

Pravda je jednoduchá. Je prvotná. Pravda je to, čo je.

Predstava môže byť mylná. Predstava sa môže naplniť. Šaty robia človeka. To, ako sa oblečieš, ovplyvní tvoje správanie, tvoje vystupovanie, tvoje vnímanie seba… Ošatenie ti pomôže na tvojej ceste. Predpísaná rov­nošata ti pomôže k predpísanej ceste. Skutočne si to praješ?  Vzdávaš sa svojej cesty?

Pravda je prostá. Prečo ju skrývame? Je nám neprí­jemná? Bojíme sa jej? Prečo? Pretože žijeme v klame? Pravda náš klam ohrozuje. Je prostá a my ju zložito zakrývame. Hráme spoločenskú hru na pred­stieranie. Na zastieranie.

Bojíme sa vlastného nahého tela. Bojíme sa byť sebou? Byť človekom? Prevziať zodpovednosť? Bojíme sa života?

Pravda bývala posvätná. Nahota bývala posvätná. Nahí sme sa spájali s pravdou, s celistvou pravdou všehomieru. Nahí sme tancovali a obradne obchádzali posvät­ný kruh. Nahí sme svedčili o pravde a vo svätohájoch prisa­hali. V pravde je sila. V nahote je sila. Bez pred­stáv, bez záster a klamov.

Sme to my. Pravdiví a prostí. Svätí a silní. Diví a smelí.

V kruhu pravdy sme chránení.

*

*

*

Reklamy

4 thoughts on “Nahota

  1. Spätné upozornenie: Nahota – Krkavec | Cesta Človeka

  2. Spätné upozornenie: Piráti Slovensko rok po | krkavec

  3. Spätné upozornenie: Predslov | krkavec

  4. Spätné upozornenie: Kokot | krkavec

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s