Piráti Slovensko rok po

piratiSú tomu dva roky, čo sa vznikla jedna rázna pirátska skupinka a je to asi rok a pol, čo sa v tej podobe, ako bola, rozpadla. Vtedy to boli na vodách Internetu dosť pohnuté časy – riešila sa ACTA a odpor voči cenzúre Internetu narástol do takej miery, že poslanci našeho i Európskeho parlamentu mali plné emailové schránky, weby NR SR či SOZA mali výpadky, poslancom zvonili telefóny a pochodovalo sa po uliciach pod vlajkou Anonymous… Na jednom takom proteste v Bratislave sme sa viacerí rozohnení mladí ľudia zoznámili. Veľká pozornosť sa upriamila na už jestvujúcu Slovenskú pirátsku stranu (SPS). So znepokojením sme zistili, že ľudia okolo SPS z väčšej časti hlbšie nechápu, o čom celosvetové pirátske hnutie vlastne je. Alebo inak povedané: My sme sa pokladali za súčasť hnutia – a s prekvapením sme zistili, že SPS stojí na podstatne odlišných základoch… Hlavne nás pobúrilo, že SPS síce vychádza z dola, z ľudu, z uvedomelej verejnosti – ich cieľ ale nie je obroda národa pre nový informačný vek – ich cieľ je parlament. Namiesto toho, aby sa sústredili na vytváranie a podporu malých miestnych úderných skupiniek, ktoré by prepájali verejnosť a šírili osvetu – oni sa sústredili nato, ako sa dostať na volebné hárky – síce s peknými myšlienkami slobody a otvorenosti – ale bez podpory a povedomia verejnosti. Jednoducho zhrnuté: Správali sa rovnako, ako všetci ostatní politici – z ktorých sme my boli tak znechutení… Nedokázali sme prijať prístup a názor členov SPS – my sme boli tí správni piráti a oni tí nesprávni… Namiesto toho aby sme sa spojili a uznali rôzne spôsoby práce na rôznych úrovniach – my sme sa pohádali. Ohovárali sme sa, slovne sme sa navzájom cez Facebook napádali – namiesto toho, aby sme sa osobne stretli a vzájomne sa pochopili. Nakoniec sme so SPS prerušili styky. Založili sme si vlastnú neformálnu skupinu Piráti Slovensko a začali pomaly pracovať v súlade s naším videním Pirátov ako hnutia:

  • piráti_slovenskoDávame si za cieľ dostať myšlienku slobody, nezávislosti a zodpovednosti do povedomia ľudí okolo nás. Pretože ak si nebudeme slobodu uvedomovať a vážiť, vezmú nám ju ani nezbadáme ako. Už sa tak deje.
  • Chceme šíriť skutočné informácie a osvetu, a prebúdzať v ľuďoch podvedomie o dianí vo svete a zároveň hľadať riešenia problémov u nás doma okolo seba.
  • Žiadny problém nie je riešiteľný na úrovni myslenia, na ktorej vznikol. Prvotným riešením je obroda a povstanie myslenia! Nie len riešime – my myslíme, spolupracujeme, tvoríme a konáme.
  • Nemá zmysel pretláčať zmeny na „papierovej“ politickej úrovni, predtým, ako dôjde k pohybu v spoločnosti samotnej. Zmena musí prísť po rozpravách zástupcov celej spoločnosti, aby výsledok bol prijateľný pre väčšinu z nás. Hľadáme činorodých ľudí, ktorým nie je ľahostajný vlastný osud a život iných okolo seba.
  • Spracovali sme stanovy a program, pre ktorý budeme hľadať spojencov medzi obyčajnými ľudmi aj odbornou verejnosťou, aby sa podieľali na jeho tvorbe a uskutočňovaní. Vítame spoluprácu s občianskymi združeniami, ktoré, rovnako tak ako my, bojujú za uvedomelejšiu, informovanejšiu a spravodlivejšiu spoločnosť.

Ako skupinka asi siedmych ľudí sme sa sa viac razí osobne stretli a boli sme prítomní na viacerých podujatiach. Stretávali sme sa aj s Pirátmi z Moravy, ktorí nám pomáhali svojimi skúsenosťami. Pred našou prvou veľkou udalosťou, ktorú sme pripravovali – pred Podujatím za slobodnú kultúru – sme sa však nečakane rozpadli. Prečo?

  • Nepochopenie a podozrievanie. Facebook totiž nenahradí osobný styk, hlavne zlyháva pri tvorivom spojení skupiny ľudí. Napriek množstve rozhovorov medzi nami nevznikla hlbšia dôvera, necítili sme jeden druhého. Keď sa potom niektorí zrazu nečakane na týždeň odmlčali – ostatných to postupne znepokojilo až tak, že v nás začali vidieť najatých rozvracačov…
  • Nerozvážne prijatie nového člena do našej skupiny. Vyzeral schopne, v minulosti usporadúval viacero protestov, dvoch z nás na prvý pohľad očaril a bol následne prijatý a pozvaný na naše stretnutia bez ohľadu na zdržanlivosť zakotvenú v našich stanovách. Tento nový človek nebol vnútorne v pohode – aj keď to v myslel dobre – naše krehké vzťahy v skupine podstatne narušil.
  • Skratové konanie v jedno ráno po prebdenej noci. Jeden telefonát. Ozval sa hlas plný výčitiek, podráždenia, strachu a upodozrievania… Ja som bol v úplne inom svete. V posvätnom svete prírody. Pocítil som náhly odpor. Odpor k predstavám, k predpokladom, k boju… Odpor k pirátstvu. Bol som plne v čarovnej skutočnosti života. Napísal som ostatným dopis. Ostal som nepochopený. Bol som označený za zradcu. Naša skupina sa rozpadla.

Čo bolo v tom dopise? Napísal som, že už necítim ako prínosné nosiť nálepku „pirát“. Už nechcem bojovať – pretože práve stav boja spôsobuje nepochopenie, pocit ohrozenia a nedostatku času, vzbrklosť, nedôveru, rozpad…

Kde naša malá pirátska skupinka skončila – iní môžete pokračovať – nemusíte začínať z ničoho. Naše stanovy a program či iné texty na tomto blogu môžu byť nápomocné. Sú v pirátskom duchu voľne dostupné a tvorivo zdieľateľné.

Medzitým:

pripraveni-na-zmenu-e1386103312822

SPS chytá nový vietor – zbierajú sa podpisy pre úradné uznanie strany v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu. Držím palce – rád by som mal možnosť voliť Pirátov.

acta_9,6,_plagat

logotyp_hnutie_pirat

* * *

Pozri aj moje súčasné podujatie Blog a knižka o súvislostiach: Krkavec.sk

* * *

Reklamy

2 thoughts on “Piráti Slovensko rok po

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s