Lži o peniazoch

98929240_56939229_1269538203_vzyatka1Šírené podprahovo – školstvom, médiami, reklamou, zamestnávateľmi… Zavádzajú. Viažu.

Lož je, že peniaze sú mierou dobra. Keď sme boli deti a boli sme dobrí, pochválili nás. Keď si bol slušný a poslušne robil to, čo rodič alebo učiteľ chcel – odmenili ťa cukríkom či dobrou známkou. Dnes je z teba verejný činiteľ a v dobrej viere konáš dobro. Bol si však v detstve podmienený – vycvičili ťa spájať si dobro s odmenou.  Správnosť svojho konania podmieňuješ peňažnou odmenou – čím väčšia odmena, čím väčší úplatok, tým je tvoja detská dušička radostnejšia. Tak veľmi vnútri túžiš vyhovieť prísnej maminke a byť taký, ako ona chce… Chceš aj druhým dokázať, aký si „dobrý“ a „bohatý“ – pretože vnútri si sám sebou nie si istý. Vlastne si teraz taký, ako chcú bankári a korporácie. Si bezmocnou bábkou v ich rukách. Stratil si ľudskosť. Zradil si ľudí.

Lož je, že kde je hodnota – tam je cena. Lož je, že to čo nemožno predať ani kúpiť, je nehodnotné, nehodné našej pozornosti. V skutočnosti sú práve tieto neoceniteľné veci naozaj hodnotné. Keď sa cítim prázdny, nenaplnený – nie sú to peniaze, čo mi chýba… Úprimnú úctu si nekúpim. Ani uznanie, pocit spolupatričnosti, prijatia, zdieľania, lásky…

Lož je, že peniaze sú potrebné. V škole nás učia, že pred vynájdením peňazí sme museli vymieňať hus za chleba a žito za syr. Vraj to nebolo moc šikovné, hlavne ak pekár hus nepotreboval… To je lož. Bolo to inak. Veď ešte stále máme v rodinách hospodárstvo založené na dare, nie na peniazoch. Keď druhý niečo potrebuje, ty mu to dáš nezištne a on si ťa zato bude ctiť a na oplátku ti niečo dá potom, keď budeš zasa ty niečo potrebovať. Takéto hospodárstvo daru utužuje ľudské vzťahy. Dakedy sme si v celých dedinách či dokonca v občinách vymieňali prebytky, pomoc a dary takýmto spôsobom. Takáto výmena bola posvätným obradom posilujúcim naše spoločenstvo. Odkedy sme však začali prechádzať na peniaze – naše vzťahy trpia a rozpadajú sa. Bývalý vzťah ľudskosti je zúžený na výmenu platidla. Výmena životnej sily v podobe predmetu či práce je obmedzená na akési číslo, ktoré prejde z jedného pomyseľného vlastníctva do druhého… Navyše, tým, že sme ochotní predať našu prácu a našu zem za peniaze – vzdávame sa jej. Stávame sa nevoľníkmi a otrokmi. Výroba peňazí je totiž ovládaná úzkou skupinou, ktorá si vytvorí koľko peňazí chce – tejto skupine tak vlastne patrí všetko, čo je možno kúpiť. Oni ovládajú všetko, čo je predajné a úplatné – ľudia, krajina, kultúra a celé spoločnosti sa stávajú ich majetkom. Je to jedna obrovská lúpež oberajúca ľudí o to, čo je im vlastné a čo im bolo dané po dobu života spravovať.

Lož je, že peniaze sú mierou šťastia. V skutočnosti je mierou šťastia zdravie medziľudských vzťahov. Často sme pomýlení: nemáme čas na svoju rodinu a deti, lebo sme zamestnaní zarábaním… Deti vyrastajú v studených ústavoch. Jedna učiteľka má na starosť 30 detí – je pre ňu jednoducho nemožné, aby mala s nejakým dieťaťom plnohodnotný vzťah. V ústavoch bez materského bezpodmienečného prijatia nedospievame. Telo síce vyrastie a my vyzeráme ako dospelí – dušu máme ale stále detskú a ranenú. Nie sme schopní prebrať za seba zodpovednosť a stať sa samostatným plnohodnotným človekom. Vnútri sa veľmi bojíme strachu zo smrti a opustenia – ovláda nás podvedomý praveký strach z toho, že nás matka odložila, odstrčila. Sme stratení – chceme sa chytiť niečoho pevného. Chytáme sa vier v cirkev, v štát, v peniaze, v hierarchiu…

Lož je hierarchia. Je to práve hon za peniazmi, ktorý ľudské vzťahy oslabuje a nahradzuje ich umelým hierarchickým usporiadaním. Učiteľ nie je pán vyššie v hierarchii, ktorého máš poslúchať. Ani poslanec nie je pán, nie je nadradený – on len prebral zodpovednosť za šírku ľudí, ktorí mu dali svoju dôveru. Zastupuje ich a preto mu vykáme. Už to nie je on ako jednotlivec – na mieste by nemala pýcha, nadutosť, namyslenosť – ale pokora pred tou šírkou občanov, ktorí ho poslali. Na mieste by nemala byť naša slepá poslušnosť – ale naša úcta pred tou šírkou ľudí, ktorí dali poslancovi svoj hlas… Prirodzeným spoločenským zriadením je kruh, ktorý zjednocuje menšie kruhy a rastie nie do výšky – ale do šírky. V kruhu sme všetci dôležití, aj keď zrovna nemáme slovo. Na každého príde rad a je to pre dobro nás všetkých, že každý z nás dostane priestor zohrať svoju úlohu.

Lož je odsudzovanie temnoty. Temným sa stáva totiž práve to, čo odsúdim a neprijímam. Temný je taký názor, ktorý nechápem. Temná je tá pravda, ktorej sa bojím… Pokiaľ sa budem brániť temnote a hľadať vinníka… Pokiaľ sa budem pokrytecky tváriť, že všetko je v poriadku, že sa ma to netýka… A pritom ma tá temnota môže obohatiť. Rozšíriť moje obzory. V skutočnosti sme v tom všetci spoločne. Prepájajú nás vzťahy a týka sa nás všetko, čo sa deje v našom okolí. Všetci za to nesieme zodpovednosť. Temné činy vznikajú práve vtedy, keď pred nimi zatvárame oči, keď ich odsudzujeme, keď sme my dobrí a oni zlí…

Buďme smelí. Nebuďme už viac pokrytci. Pochybujme!

Prijmime svoju detskú dušu, svoju zraniteľnosť a⁠ ne­dokonalosť. Zmierme sa s⁠ neúprosnou nahou pravdou skutočnosti.

Si v⁠ bezpečí. Si chránený. Prijmi seba takého, aký si. Bez­podmienečne. Len potom môžeš byť prijatý druhými. Prijmi svoj život, svoju zodpovednosť, svoj príbeh. Len tak môžme znovu nadviazať plnohodnotné medziľudské vzťahy, zahojiť naše vzťahy… Vzťahy ľudskosti. Vzťahy života.

Nachádzaš sám seba. Nachádzaš rodinu a⁠ spoločnosť, lásku a⁠ celistvosť, ktoré ti tak chýbali…

Teraz môžeš prijať aj peniaze – a⁠ využiť ich tvorivo.

*

*

*

Pozri aj:
Nejchudší prezident světa
Škola – je to celé zle
Obrady narodenia

Reklamy

4 thoughts on “Lži o peniazoch

  1. Jo a potom je vlastne logicke pokracovanie…prijmy aj peniaze, preco by to muselo byt peniaze na ukor vztahov? to je tiez len predsudok. Preco by vzdy muselo byt bud / alebo. Preco nie aj / aj.

  2. Krásne napísané, ekonomika daru. Ľudia to vedia, majú to v sebe a predsa na to zabúdajú. A prichádzajú všelijakí učitelia, mnohí vraj duchovní, ktorí učia ľudí “zdravému” vzťahu k peniazom, že peniaze vôbec nie sú zlé, že vôbec nekazia ľudí. a ani slovkom nespomenú ekonomiku daru…

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s