Hľadáš prácu?

doslest-ak-nie-si-vycerpany-nerobis-to-spravne2Mladí ľudia nemajú prácu… Riešenie?

Poďme najprv ku koreňu veci: Prečo chcú mladí ľudia prácu? Aby sa uplatnili? Aby sa mohli na niečom podieľať? Aby boli niekým? Aby mali peniaze a moc rozhodovať? Aby konečne došli do toho pomyseľného „neba“ na ktoré ich škola pripravuje? Aby boli samostatní? Aby uspokojili rodičov? Aby sa zlepšili vzťahy s rodinou? Aby niečo znamenali? Aby boli  hodnotní? Aby sa stali plnohodnotnými občanmi?

Poďme ešte hlbšie: Prečo mladí ľudia nič neznamenajú? Prečo nie sú hodnotní? Prečo nemajú priestor v spoločnosti? Prečo nemajú priestor podieľať sa, prispieť, niečo zmeniť? Prečo nemajú svoj hlas ani v oblastiach, ktoré sa ich priamo týkajú – ani v školách a školstve?

Myslíte si, že keby mladí už niečo v spoločnosti znamenali, že by ich potom už nič nehnalo dopredu? Nehnalo do práce, za uznaním, za peniazmi?

Ale teba predsa nemusí nikto hnať… Ty nie si krava, aby ťa bičíkom pobiedzali a maškrtou lákali… Ty sa vieš hnúť aj sám od seba – keď to má zmysel. A len vtedy to bude mať zmysel aj pre spoločnosť.

Peniaze nič nezaručujú. Nezaručujú šťastie. Nezaručujú ani slobodu a samostatnosť… Ani lepšie vzťahy. Peniaze sú len prostriedkami. Ale prostriedky ti vie poskytnúť aj priamo rodina, spoločnosť, zem, na ktorej žiješ… Prečo práve peniaze? Peniaze sú tiež prostriedkom, ako zakryť, že naše medziľudské vzťahy sú v zúfalom stave – ako zakryť, že človek stratil seba, že zlyhal a nenaplňuje svoj život… Chceme byť tými úspešnými dospelými s peniazmi, ktorí si kúpia auto, tablet, oblek, postavenie? Chceme byť tými, čo presviedčajú a klamú okolie, čo sa kryjú majetkom – pretože sami sebe neveria… Stratili sa. Predali sa.

Peniaze ťa nevytrhnú.

Čo tak sa prestať naháňať za zlatým prasaťom, za tým bohatým „nebom“ dakde v budúcnosti…

Nemám prácu. Dobre. Možno je to vlastne dobre.

Mám čas.

Že čas nemáš? Že musíš to, ono, škola, povinnosti..? V tesnej klietke ide všetko ťažko a pomaly. Všetko je nudné, vyčerpávajúce, zdĺhavé. Niet priestor pre zmenu, pre zlepšenie, pre nádej…

Sprav si priestor!

Očisti sa od povinností! Nie si povinný ani vinný. Nemusíš trpieť. Nemusíš vykazovať dobré známky a hrať hru na predstieranie…

Áno, niektoré veci spraviť treba – ale ani tieto nemusíš konať z donútenia. Možno v nich nájdeš vlastný zmysel…

Sprav si priestor… Čas pre seba, na svoj duševný a duchovný rozvoj. Ty ho máš – tvoj čas je len a len tvoj. Máš čas nájsť sám seba. Máš čas pre druhých, pre medziľudské vzťahy. Toto je veľký dar.

Keď ja budem v pohode, keď bude moja rodina v pohode – keď nájdem v živote spôsob sebanaplnenia, spôsob ako sa podieľať na spoločnosti, aby veci boli dobre – potom uznanie príde samo sebou, aj radosť, aj šťastie – a aj peniaze. Možno nie prebytok peňazí – ale dosť nato, aby to stačilo.

Koniec koncov, naše chudobné slovensko je bohatšie ako väčšina krajín sveta – vlastne máme všetci prostriedky na to, aby sme mohli zlepšiť svoje okolie… Možnosti sú neobmedzené…

Obmedzujú nás iba naše predstavy…

Zmysel života naozaj nie je práca za peniaze. Ani škola, ani vzdelanie z povinnosti…

Zmyslom života je rodina, sú to ľudia, vzťahy – je tam aj práca, ale taká, čo ťa napĺňa – nie úplatná práca, ale taká, ktorá má zmysel…

S takouto prácou môžeš začať už teraz. Nemusíš trpieť a čakať, kým ťa niekto zaplatí. Nemusíš sa predávať a zapredávať svoj život.

Drž si svoj život. Buď sebou. Pomáhaj v svojom okolí – choď za svojimi snami, za vnútorným volaním.

Je to ťažké, stojí ti v ceste veľa prekážok, očakávaní druhých, nariadení, predsudkov, nevedomia – ale práve takto sa človek učí… Nie v škole z učebníc a kníh – ale životom – prekonávaním prekážok.

Rozširuješ si svoj svet, od svojho stredu – stred si drž, to si ty. Ako celistvý človek môžeš rásť, dospievať a prekonávať svoje hranice.

Môžeš sa spájať s ďalšími v plodnej spolupráci a v spolužití – spoločne môžeme spieť k tým snom v hĺbkach našich duší…

A raz si uvedomíš, že svoj sen žiješ 🙂

*

*

*

Pozri aj:
Lži o peniazoch
Ženy, naozaj sa vzdávate svojej sily?
Ako som čakal na úrade práce

*

*

*

Reklamy

One thought on “Hľadáš prácu?

  1. Spätné upozornenie: Hľadáš prácu? – Krkavec | Cesta Človeka

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s