Vojna informačná

slnovrat, zdroj: ved.skMožno 3. svetová vojna už bola – a ani o tom nevieme. Dejinné veci sú často pomenované a myšlienkovo uchopené až s odstupom – a často sa tak deje za účelom menenia dejín… Možno bola 3. svetová vojna hospodárskou vojnou o zdroje. Možno to bola studená vojna, ktorú sme prehrali a stratili továrne, družstvá a zem spod nôh – ani nevieme ako.

Možno 4. svetová vojna práve prebieha – a sa jej účastníme. Bojujeme a ani si to neuvedomujeme. Možno sme uplatení a najatí – sme žoldnieri. Chránime názory „chlebodarcu“. Je to vojna informačná. Je to vojna myšlienok, vojna o mysle. Je to vojna ducha.

Masmédiá, pravda a lož, zlo a dobro. Sme zahltení informáciami – môžeme im veriť. Môžme sa im odovzdať a šíriť ich ďalej – môžeme bojovať z presvedčenia, v dobre viere a podľa svedomia. Čo je to viera? Čo je to svedomie? Je to hlas predstáv o dobre a zle, tvorených spoločnosťou, v ktorej žiješ – predstáv, ktoré do teba zasiali… Kto? Kedy?

Školy, médiá, cirkvi – všetko sa to začalo už dávno. Teraz to plne prepuklo – s nástupom veku informačného. Len teraz vidíme to trpké ovocie. Pre koho je jedlé?

Cítime poslanie? Ctíme vlastného ducha? Isto je náš? Niektorí sme bojovníci, sme partizáni. My sme dobrí a oni, tí druhí, sú zlí. Čierna a biela, pravda a lož, dobro a zlo. Alebo je tam niekto tretí, kto ťahá nitky spoza opony? Kde sa dvaja bijú – tretí vyhráva – rozdeľuj a panuj – trieď a vládni… Majú však skrytí vládcovia skutočne moc? Alebo sú to len slepé stroje? Je ich cesta predurčená? Udržať si moc – len o to sa snažia… Kam to smeruje? Komu to slúži? Ničí to Zem. To jediné je zrejmé.

Kto je ten pán? Kto je strojca nášho ducha – našej kultúry? Veď sami máme tú moc. Nemusíme vzhliadať na „elity“ za priesvitným plastom obrazovky, za písmenkami bulvárnych plátkov či vážnych publikácií… Nemusíme im odovzdávať našu silu. Môžme si sami spravovať, chrániť a pestovať ducha svojho – svoje a naše spoločné myšlienky, obrazy, predstavy, príbehy, zvyky a obyčaje.

Ako ich ale spravovať? Ako vieš, ktorá myšlienka, ktorá informácia je tá správna, tá pre nás dobrá, tá pravdivá… Môžeš slepo veriť, že všetko tvoje je dobré, že všetko cudzie je zlé… Môžeš vzhliadať k norme, k predpisu, k zákonu, ku kázaniu – ale zas sa len odovzdávaš? Komu? Vidíš ho vôbec?

Je informačná vojna. Nevieme, kde je pravda. Nevieme, ktorá informácia je lož. Nevieme, kam nás pohne, kam sme ňou pohnutí. Bojujeme v hneve a v obrazoch. Sme zmätení. Sme odovzdaní? Tvrdošijní? Odhodlaní? Zapredaní? Úprimní? Vedomí? Vidíme? Obrazy tvoria budúcnosť. Ako sa cítiš pri týchto obrazoch? Ak si naštvaný, tvoja budúcnosť bude štvavá.

Mysľou sa z toho nevyhrabeme. Myseľ sa v myšlienkach stráca. Myseľ je len nástroj. My sme viac. Náš duch je viac. Myšlienky nie sú jediný spôsob ako ovplyvňovať prúdy – tie mohutné prúdy toku skutočnosti, ktoré určujú naše budúce osudy.

Je to širšie, oveľa širšie. V tieto dni bol slnovrat – významný sviatok v ľudovej kultúre väčšiny národov. Je to medzná udalosť v kole roka. Schádzame sa v kruhu na kopci. Noc letného slnovratu je najkratšia. Je tajomná. Čo sa deje? Samému mi je to tajomstvom. Neviem. Cítim to však. Dotýkam sa toho. Nedokážem to mysľou uchopiť. Predsa to tam je – je to dôležité. Prevratné.

Obrady a obrazy, divadlá, spevy, tance, príbehy, obety a veštby, stretnutia a rozhovory… Temnou nocou cítime a ctíme. Čistíme sa a akoby sa odovzdajúc čarovnému víru vystupujeme mimo bežný, racionálny čas. Skorým ránom piesňou vítame svieže Slnko.

Bývali tieto slávnosti len zábavou, hrami, poverami? Sú to dnes len prekonané zvyky? Sú to primitívne tradície? Nedajbože pohanské? Ľudové? Vulgárne?

Prečo vymizli tieto radostné oslavy mieru, hojnosti a plodnosti? Prečo zmizli z nášho ducha? Máme o nich informácie. Myslíme si to či ono. Vieme ale, čo bola ich podstata? Podstata obradov kola roka. Nerozumieme im, tak ako nerozumieme citu. Veríme, že ich nepotrebujeme? Že ich nepotrebujeme zažiť a zažívať? Prečo máme tento prístup? Prečo sme prekonali našu ľudovosť? Nestrácame tak ľudskosť? Je to naša vôľa? Alebo niekto ovládol nášho ducha?

Je dôležité mať na zreteli jedno: vonku je informačná vojna – vnútri však môžeme žiť mier. Môžme ho sláviť – a obradne obrodiť – mier aj seba samých.

*

*

*

Reklamy

5 thoughts on “Vojna informačná

  1. Mozno sa nevhodne zapojim,ale tvoje clanky ma naozaj zasahuju do srdca.Asi 3 roky bol moj zivot plny tanca,spevov,prirody,mystickych miest a zazitkov spatych s lesom,vodou a hudbou.Plakavali sme od stastia ALE toto vsetko boli 3 roky tvrdych drog a nedostatku spanku.Ked tato party skoncila,skoncil aj citelne stastny zivot.

Stojím o tvoj názor:

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s